W dniach od 8 do 13 września 2024 r. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się Lubuska Szkoła Letnia „Prawo na rzecz inkluzji społecznej”.
To wydarzenie dydaktyczno-naukowe obejmujące cykl 9 sesji wykładowych oraz 3 otwarte spotkania dyskusyjne, którego celem było podniesienie świadomości społecznej na temat roli prawa w budowaniu inkluzyjnego społeczeństwa.
Tegoroczna edycja LSL adresowana była do studentów i studentek pochodzenia ukraińskiego. W jej trakcie uczestnicy i uczestniczki, reprezentujący m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Częstochowską, Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski oraz Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim poznali m.in. wartości, które leżą u podstaw społeczeństwa polskiego i społeczeństwa Unii Europejskiej, zwiększyli swoją świadomość szans i wyzwań, jakie niosą ze sobą procesy inkluzji i integracji, zrozumieli rolę prawa w procesie integracji społecznej, zwłaszcza – rolę ochrony praw człowieka, a także podnieśli swoją świadomość dezinformacji i fakenewsów. Było to możliwe dzięki wykładom, jaki w ramach LSL przeprowadzili członkowie Katedry Prawa i Integracji Europejskiej, działającej ba Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, dzieląc się wynikami prowadzonych przez siebie badań naukowych oraz prezentując najnowszy dorobek piśmienniczy w swoich dziedzinach nauki.
Sesjom wykładowym towarzyszyły trzy spotkania dyskusyjne, otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych kwestią równości i spójności społecznej w Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście procesów migracyjnych. W ich ramach zaproszeni goście dzielili się swoją wiedzą ekspercką i doświadczeniem z zakresu zarządzania migracją oraz prowadzenia działań ułatwiających integrację osób z doświadczeniem migracyjnym w społeczeństwie przyjmującym.
Więcej o Lubuskiej Szkle Letniej „Prawo na rzecz inkluzji społecznej” na stronie https://prawonarzeczinkluzji.ajp.edu.pl/ oraz na profilu https://www.facebook.com/PrawoNaRzeczInkluzji.
Projekt był dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” oraz Unii Europejskiej.