Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny
Akademia
im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: rekrutacja@ajp.edu.pl
Telefon: 95 727 95 10
W roku akademickim 2024/2025 oferujemy kierunki:
Czas trwania: 7 semestrów
Automatyka i robotyka
(profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).
Możlwiość studiowania w trybie DUALNYM tj. połączenie studiowania na Uczelnia z realizacją stażu w zakładzie pracy.
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 6 -miesięczne praktyki.
Studia na kierunku Automatyka i robotyka o profilu praktycznym umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu przedmiotów związanych z automatyką, robotyką, informatyką, elektroniką, mechaniką i elektromechaniką, metodami sterowania procesami przemysłowymi oraz metodami projektowania komputerowych układów sterowania robotów i sztucznej inteligencji. W toku studiów możliwe jest rozszerzanie wiedzy poprzez wybór modułów uzupełniających:
Automatyka
Program modułu zakłada zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania nowoczesnych systemów automatyzacji, układów sterowania robotów, systemów biomedycznych i biotechnologicznych, a także systemów pomiarowych i decyzyjnych. Uzyskiwana na studiach wiedza obejmuje także układy automatyki zarówno ciągłej, jak i dyskretnej, ze szczególnym uwzględnieniem technik sterowania komputerowego i systemów mikroprocesorowych. Studenci otrzymują wiedzę z przedmiotów związanych z informatyką, elektroniką, metodami sterowania procesami przemysłowymi, metodami sztucznej inteligencji i systemami ekspertowymi, a także systemami pomiarowymi, nowoczesnymi systemami sterowników i regulatorów przemysłowych oraz komputerowym wspomaganiem projektowania układów sterowania.
Robotyka
Program modułu zakłada zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania komputerowych układów sterowania robotów, układów sensorycznych, w tym wizyjnych oraz inteligencji maszynowej, a także zrobotyzowanych systemów sterowania produkcją. Ponadto studenci zdobywają wiedzę o elastycznych systemach produkcyjnych, komputerowo zintegrowanym wytwarzaniu oraz zintegrowanych systemach zarządzania i sterowania produkcją.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci znajdują zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu. Są bardzo dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie do podjęcia pracy zawodowej jako projektanci nowoczesnych systemów automatyzacji, projektanci układów sterowania robotów, systemów biomedycznych i biotechnologicznych, a także jako twórcy systemów pomiarowych i decyzyjnych. Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy jako projektanci nowych systemów automatyzacji lub inżynierowie utrzymywania ruchu układów automatyki w dowolnym nowoczesnym zakładzie przemysłowym. Absolwenci są również przygotowani do pracy inżynierskiej oraz do prac badawczych i projektowych w zakresie projektowania komputerowych układów sterowania robotów, układów sensorycznych, w tym wizyjnych oraz inteligencji maszynowej, a także zrobotyzowanych systemów sterowania produkcją. Ponadto studenci zdobywają wiedzę o elastycznych systemach produkcyjnych, komputerowo zintegrowanym wytwarzaniu oraz zintegrowanych systemach zarządzania i sterowania produkcją. Absolwenci mogą również pracować w zakładach oraz firmach wytwarzających i stosujących sprzęt automatyki, w biurach opracowujących projekty automatyzacji różnych dziedzin życia, w nowoczesnych przedsiębiorstwach, centrach komputerowych, jak również w ośrodkach badawczo-rozwojowych, zajmujących się wdrażaniem nowych technologii.
Energetyka
(profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).
Możlwiość studiowania w trybie DUALNYM tj. połączenie studiowania na Uczelnia z realizacją stażu w zakładzie pracy.
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 6-miesięczne praktyki.
Studia na kierunku ENERGETYKA o profilu praktycznym umożliwiają poznanie najnowocześniejszych technologii w dziedzinie wytwarzania, przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej. Studia na kierunku energetyka zapewniają zdobycie specjalistycznego wykształceia, będacego odpowiedzią na rosnącą rolę problemów związanych z ekologicznym i efektywnym wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i wykorzystaniem energii elektrycznej. Wykształcenie zdobyte podczas studiów jest oparte na wiedzy technicznej z obszaru techniki cieplnej, elektroenergetyki, informatyki i ekonomii. Studenci kierunku energetyka po ukończeniu dodatkowego szkolenia i zdaniu egzaminu mają możliwość uzyskania wymaganych ,,Prawem energetycznym” zawodowych świadectw kwalifikacyjnych w zkresie ekslopatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
W celu rozszerzenia wiedzy w toku studiów możliwe jest dokonanie wyboru z pośród dwóch modułów uzupełniających:
Elektroenergetyka
Program modułu elektroenergetyka jest dostosowany do potrzeb rynku pracy i pozwala na zdobycie umiejętności zawodowych zwiazanych z prowadzeniem procesów na stanowiskach dozoru jako inżynierowie ruchu urządzeń i systemów energetycznych w zakładach przesyłu i dystrybucji energii; projektowaniem urządzeń i systemó energetycznych takich jak: elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), urbiny, wymienniki ciepła, kotły. Ponadto w ramach specjalności studenci uzyskują wysokospecjalistyzne umiejętności związane z prowadzeniem badań procesów przetwarzania energii, modernizacją procesów, maszyn i urządzeń energetycznych oraz wdrażaniem nowych technologii; sterowaniem i automatyzacją systemów i urządzeń energetycznych; projektowaniem, realizacją i nadzorem w zakresie instalacji smart gridoraz smart metering; identyfikowaniem i rozwiązywaniem problemów dotyczących jakości energii elektrycznej; realizacją i oceną wyników pomiarów odbiorczych i eksploatacyjnych wymaganych prawem budowlanym; nadzorem nad eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych; monitorowaniem i nadzorowaniem działalności przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów; tworzeniem i zarzadzaniem małymi firmami sektora energetycznego.
Inżynieria środowiska
Program modułu inżynieria środowiska pozwala na przygotowanie przyszłego absolwenta do: prowadzenia procesów na stanowiskach dozoru jako inżynierowie ruchu urządzeń i systemów energetycznych w zakładach przetwarzania, przesyłu i dystrybucji energii oraz w przesiębiorstwach energetyki rozproszonej; projektowania i budowy urządzeń i systemów z odnawialnymi źródłami energii; prowadzenia nadzoru nad eksploatacją urządzeń i systemów z odnawialnymi źródłami energii. Ponadto w ramach specjalności studenci uzyskują wysokospecjalistyczne umiejętności związane z prowadzeniem modernizacji procesów i urządzeń energetycznych oraz wdrażaniem nowych technologii zwłaszcza wykorzystujących odnawialne źródła energii; sterowaniem i automatyzacją systemów oraz urządzeń energetyki odnawialnej; prowadzeniem działalności w zakresie projektowania, wykonania i nadzoru instalacji prosumenckich; monitorowaniem i nadzorowaniem działalności przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów; tworzeniem i zarządzaniem małymi firmami sektora energetyki rozproszonej.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku ENERGETYKA są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się m.in. projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki zawodowej i rozproszonej, zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, elektrociepłowniach miejskich, firmach sektora budowlanego jak również jako specjaliści w dziedzinie energetyki w jednostakch samorządu terytorialnego. Są także przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujacych się m.in. projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki zawodowej i rozproszonej, zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, elektrociepłowniach miejskich, firmach sektora budowlanego jak również jako specjaliści w dziedzinie energetyki w jednostkach samorządu terytorialnego.
Informatyka
(profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).
Możlwiość studiowania w trybie DUALNYM tj. połączenie studiowania na Uczelnia z realizacją stażu w zakładzie pracy.
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 6-miesięczne praktyki.
Studia I stopnia na kierunku INFORMATYKA stwarzają możliwość zdobycia wiedzy interdyscyplinarnej, ogólnotechnicznej oraz specjalistycznej. W trakcie studiów studenci poznają metody tworzenia narzędzi informatycznych związanych z nowoczesnymi technologiami. W ramach odbywanych praktyk studenci zdobywają doświadczenie w rzeczywistym środowisku zawodowym. Działające studenckie koła naukowe umożliwiają pogłębianie wiedzy i umiejętności praktycznych zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami. Studenci kierunku INFORMATYKA zdobywają wiedzę w obszarze metod, technik i narzędzi stosowanych przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z obsługą sprzętu informatycznego, programowaniem i praktycznym posługiwaniem się szerokim spektrum narzędzi informatycznych. Studiowanie kierunku INFORMATYKA jest najlepszą drogą do samorealizacji oraz zdobycia ciekawej pracy w firmach informatycznych wytwarzających i utrzymujących systemy informatyczne, firmach zajmujących się wdrażaniem sprzętu i oprogramowania oraz we wszelkich innych przedsiębiorstwach i instytucjach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania informatyczne.
W celu rozrzeszenia wiedzy możliwe jest dokonanie wyboru modułu uzpełniającego w zakresie:
Tworzenie aplikacji internetowych
Program modułu umożliwia poznanie metod i technik projektowania i wytwarzania serwisów internetowych, w tym także administrowania serwerami baz danych. Specjalność ta umożliwia nabycie praktycznych umiejętności wykorzystywania narzędzi programistycznych, graficznych oraz serwerów bazodanowych, które znajdują szerokie zastosowanie w praktyce zawodowej. Studenci nabywają praktyczne umiejętności wymagane do tworzenia programów i usług sieciowych, aplikacji moblinych dla urządzeń przenośnych oraz bazodanowych serwisów internetowych.
Projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych
Program modułu umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do projektowania konstrukcji i eksploatacji sieci komputerowych. Studenci nabywają także umiejętności organizacji i administrowania systemami i sieciami komputerowymi oraz projektowania i administrowania systemami baz danych. Studenci uzyskują kluczową dla pracy zawodowej wiedzę z zakresu systemów transmisji danych, bezpieczeństwa danych, sposobów wymiany informacji między komputerami, jak i budowy, eksploatacji, projektowania lokalnych i rozległych sieci komputerowych, a także ich praktycznych zastosowań.
Automatyka i mechatronika
Specjalność: mikroprocesorowe systemy sterowania umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu zastosowania układów programowalnych do celów sterowania, automatyki i przetwarzania sygnałów w sprzęcie powszechnego użytku oraz w aparaturze przemysłowej. Studenci mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności projektowania systemów sterowania i automatycznej regulacji z wykorzystaniem sterowników PLC oraz wykorzystania interfejsów cyfrowych stosowanych w nowoczesnych urządzeniach przemysłowych i aparaturze powszechnego użytku. Studenci zdobywają istotne w pracy zawodowej kompetencje w zakresie stosowania nowoczesnych urządzeń i podzespołów peryferyjnych do przetwarzania sygnałów elektrycznych i nieelektrycznych wykorzystywanych w przemyśle.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku INFORMATYKA zdobywają wykształcenie umożliwiajace zatrudnienie na stanowiskach: analitycy systemowi i biznesowi, projektanci oprogramowania, programiści oprogramowania, testerzy oprogramowania. Są również przygotowani do pracy jako projektanci systemów mikroprocesorowych, programiści języków niskopoziomowych, konstruktorzy i operatorzy systemów sterowania. Absolweci zdobywając wiedzę z obszaru projektowania i eksploatacji sieci komputerowych mogą zdobyć zatrudnienie na stanowiskach: architekci sieci, administratorzy systemów, serwerów i sieci komputerowych, operatorzy sieci.
Mechanika i budowa maszyn
(profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).
Możlwiość studiowania w trybie DUALNYM tj. połączenie studiowania na Uczelnia z realizacją stażu w zakładzie pracy.
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 6-miesięczne praktyki.
Studia na kierunku MECHANIKA I BUDOWA MASZYN o profilu praktycznym dają możliwość kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem przemysłu metalowego Regionu Lubuskiego. Program studiów obejmuje nowoczesne metody, techniki i narzędzia z zakresu m.in. inżynierii materiałowej, materiałów konstrukcyjnych, mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, grafiki inżynierskiej i CAD, podstaw automatyki i robotyki, metrologii, obrabiarek numerycznych CNC, inżynierii jakości, technologii łączenia metali. Proces kształcenia pozwala na nabycie umiejętności w zakresie projektowania oraz konstruowania maszyn i urządzeń, projektowania procesów technologicznych, inżynierii wytwarzania maszyn i urządzeń oraz zasad ich eksploatacji. Podczas studiów przyszły inżynier poznaje również metody komputerowego wspomagania prac inżynierskich w oprogramowaniu CAD/CAM/CIM/CNC oraz wielu innych ściśle dedykowanych do poszczególnych stanowisk laboratoryjnych. Nowoczesne Laboratorium Środowiskowe zrealizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego przy wsparciu Ministertswa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwala zapoznać studentów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami pracy inżyniera mechanika i przejść z teorii do praktyki.
W celu poszerzenia wiedzy możliwe jest dokonanie wyboru spośród modułów uzupełniających:
Inwestycje i wdrożenia przemysłowe
Program modułu zakłada kształcenie w zakresie monitorowania procesów wytwarzania, projektowania procesów technologicznych, wdrażania nowych technologii, wynalazków i ochrony patentowej oraz projektów inwestycyjnych w przemyśle. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Technik 3D, które obejmuje skaner 3D oraz drukarki 3D.
Procesy produkcyjne i technologiczne
Program modułu zakłada kształcenie w zakresie oprogramowania, nadzorowania i efektywnego wykorzystywania systemów produkcyjnych. Specjalność przygotowuje studentów do uzyskiwania najwyższej efektywności ekonomicznej, racjonalizacji działań oraz analizy kosztów, rozwiązywania problemów produkcyjno-technologicznych oraz planowania cyklu życia produktu. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Systemów Produkcyjnych, które obejmuje stację dystrybucji, stację kontroli, stację obróbki, stację montażu z robotem, stację przenoszenia, stację sortowania oraz stanowisko elastycznego systemu produkcyjnego.
Urządzenia i systemy mechatroniczne
Program modułu zakłada kształcenie w zakresie działania i użytkowania różnego typu układów – budowa i działanie układów sensorycznych z różnego typu czujnikami, otrzymywania charakterystyk odpowiedzi układów z czujnikami, projektowania, budowy i działania układów sterowania PLC, uruchamiania i modyfikacji programów sterowania, projektowania, budowy oraz działania układów regulacji. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Mechatroniki, które obejmuje stację eksperymentalną do podstaw pneumatyki oraz stanowisko doświadczalne automatyki urządzeń odnawialnych źródeł energii.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku MECHANIKA i BUDOWA MASZYN mogą podjąć zatrudnienie m.in. w licznie obecnych w regionie firmach branży przemysłu metalowego na stanowiskach: inżynier nadzoru mechanicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier mechatronik, inżynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, inżynier mechanik konstruktor, mechanik utrzymania ruchu, specjalista ds. planowania, specjalista ds. rozwoju, inżynier – projektant CAD.