Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny
Akademia
im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: rekrutacja@ajp.edu.pl
Telefon: 95 727 95 10
Administracja
Kierunek: Administracja (profil praktyczny)
Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Specjalności do wyboru po I roku studiów:
- administracja europejska
- administracja gospodarcza i finansowa
- administracja publiczna
- administracja służby zdrowia i opieki społecznej
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Studia na kierunku Administracja pierwszego stopnia o profilu praktycznym łączą wiedzę teoretyczną z, pozostającymi w przewadze, elementami praktyki.
Absolwent studiów na kierunku Administracja pierwszego stopnia jest osobą przygotowaną do podjęcia pracy w organach administracji rządowej, samorządowej, instytucjach sektora publicznego, w tym międzynarodowych oraz organizacjach współpracujących z administracją publiczną, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, włączając własną działalność gospodarczą.
Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza z zakresu prawa i administracji, szereg umiejętności związanych z wykorzystaniem jej w pracy zawodowej i życiu codziennym oraz przydatne kompetencje społeczne. Posiada podstawową wiedzę o metodach badania wybranych zagadnień społecznych, prawnych i ekonomicznych, koniecznych dla zrozumienia istoty administracji oraz jej funkcjonowania.
Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.
W odniesieniu do umiejętności absolwent wykorzystuje posiadaną wiedzę teoretyczną do analizy i prognozowania konkretnych procesów i zjawisk oraz proponowania i wdrażania rozwiązań problemów w działalności zawodowej. Potrafi działać i myśleć w sposób przedsiębiorczy, zachowując otwartość na odmienne od swoich poglądy i rozumiejąc potrzebę ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
Bezpieczeństwo narodowe
Kierunek: Bezpieczeństwo Narodowe (profil praktyczny)
Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Specjalności do wyboru po I roku studiów:
- administrowanie bezpieczeństwem
- bezpieczeństwo globalne i regionalne
- bezpieczeństwo militarne – NOWOŚĆ
- edukacja dla bezpieczeństwa
- ochrona osób i mienia – NOWOŚĆ
- zarządzanie kryzysowe w regionie
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym posiada ogólną wiedzę interdyscyplinarną teoretyczną jak i praktyczną w dziedzinie nauk społecznych ( dyscypliny: bezpieczeństwo, obronność, polityka, polityka publiczna, komunikacja społeczna), w dziedzinie nauk ekonomicznych (ekonomia) i w dziedzinie nauk prawnych (prawo). Zna i rozumie istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania i relacje zachodzące w jego strukturze w wymiarze społecznym, kulturowym, psychologicznym zarówno w skali globalnej, regionalnej, jak i lokalnej. W praktyce zna relacji między instytucjami, służbami, inspekcjami, strażami i innymi jednostkami organizacyjnymi systemu bezpieczeństwa. Absolwent ma szereg umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych w pracy zawodowej i życiu codziennym. Potrafi m.in. prawidłowo interpretować, analizować i wyjaśniać zależności występujące pomiędzy dziedzinami specyficznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, analizuje konkretne problemy, proponuje rozstrzygnięcia i uzasadnia ich wybór oraz wdraża projektowane rozwiązania w ramach wykonywanych zadań zwłaszcza tych zawodowych – dzięki efektom kształcenia nabytym podczas studiowanej specjalności. Absolwent potrafi dokonywać analizy procedur bezpieczeństwa w kontekście zachodzących procesów społecznych, prawnych, ekonomicznych itd. Zna i potrafi zastosować normy prawne, reguły zawodowe i etyczne w praktyce, posiada także umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy i jej ekspozycji w wystąpieniach w języku obcym. Absolwent WAiBN jest bardzo dobrze przygotowany do poruszania się na rynku pracy oraz zmiany miejsca zatrudnienia.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe jest przygotowany do pracy
m.in. w strukturach administracji publicznej, zespołach reagowania kryzysowego szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego; w strukturach służb mundurowych; w organizacjach i instytucjach: politycznych, edukacyjnych, samorządowych, kulturalnych, zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa, a także w odpowiadającej tej płaszczyźnie działalności gospodarczej.
Dietetyka
Nowość!
Kierunek: Dietetyka – studia I stopnia (profil praktyczny) z dwiema specjalnościami: dietetyka kliniczna i poradnictwo żywieniowe
Program kształcenia na kierunku dietetyka jest wyprofilowany interdyscyplinarnie. Łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych, chemicznych i dietetycznych, z jednoczesnym silnym akcentem na kształcenie praktycznych umiejętności wykonywania zawodu dostosowanego do wymogów współczesnego rynku pracy. Praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy jest kształtowane w trakcie zajęć klinicznych i praktyk zawodowych w różnego rodzaju zakładach opieki zdrowotnej oraz zakładach żywienia zbiorowego.
Absolwent specjalności dietetyka kliniczna posiada wiedzę o tym, jak żywić pacjentów na różnych etapach choroby tak, żeby nie dopuścić do jej rozwoju lub zaostrzenia. Studenci uczą się klasyfikowania diet stosowanych w różnych jednostkach chorobowych, określania ich celu, a także planowania i wdrażania odpowiednich postępowań żywieniowych w celu zapobiegania chorobom dietozależnym oraz ich leczenia i edukacji w tym zakresie. Studia pozwalają studentom na zdobycie umiejętności w zakresie przeprowadzania wywiadu żywieniowego, dokonywania oceny sposobu żywienia oraz stanu odżywienia, ale także dokonywania pomiarów antropometrycznych człowieka i analizowania wyników badań laboratoryjnych. Absolwent kierunku dietetyka kliniczna sprawdzi się w placówkach lecznictwa zamkniętego (oddziały szpitalne, w działach żywienia w szpitalach, sanatoriach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, kuchniach szpitalnych, placówkach lecznictwa ambulatoryjnego, placówkach pomocy społecznej, zakładach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego (produkcja żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i medycznego),instytucjach nadzoru żywieniowego, organizacjach konsumenckich, klubach sportowych, placówkach odnowy biologicznej itp. Absolwent tej specjalności jest również przygotowany do prowadzenia własnego gabinetu z zakresu dietetyki.
Specjalność poradnictwo żywieniowe przygotowuje absolwenta do wdrażania zasad zdrowego żywienia i stylu życia przez młodzież i dorosłych, jak również do diagnostyki przyczyn i skutków różnorodnych zaburzeń odżywiania (np. bulimia, anoreksja). Absolwent specjalności wykonuje pełną diagnostykę dietetyczną. Potrafi on rozpoznać i skorygować sposób żywienia u osób z nieprawidłową masą ciała (niedożywionych czy z nadwagą/otyłością) oraz dobrać odpowiedni plan odżywiania z uwzględnieniem stanu zdrowia, szczególnie różnych stanów chorobowych. Poznaje zasady i podstawy fizjologiczne dietetyki pediatrycznej oraz zasady żywienia kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Uczy się zasad przygotowywania potraw i komponowania diet w żywieniu indywidualnym i zbiorowym.
Po ukończeniu specjalności absolwent może pracować w zakładach opieki zdrowotnej, w zamkniętych oraz otwartych zakładach żywienia zbiorowego takich jak restauracje, w tym restauracje i jadłodajnie dietetyczne, hotele, domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe, firmy cateringowe, w gabinetach i poradniach dietetycznych, placówkach sportowych (klubach sportowych, fitness, siłowniach), placówkach oświatowych, instytucjach, które zajmują się edukacją żywieniową czy instytucjach nadzoru żywieniowego. Jest także przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie poradnictwa żywieniowo-dietetycznego.
Filologia polska
Kierunek: Filologia Polska (profil ogólnoakademicki)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne, trwają 3 lata (6 semestrów).
Zakres:
- nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego
- komunikacja medialna
- logopedia
moduł wspólny dla wszystkich zakresów: nauczycielski
Kierunek otwiera wiele interesujących perspektyw. W czasie studiów przekazywana jest wiedza polonistyczna z zakresu historii literatury, teorii literatury, wiedzy o kulturze, językoznawstwa historycznego i współczesnego. Studenci zdobywają także wykształcenie ogólnohumanistyczne dzięki zajęciom z filozofii, historii i języka łacińskiego oraz kultury antycznej.
Wszyscy absolwenci kierunku są przygotowani do pracy jako nauczyciele języka polskiego w szkole podstawowej, a dodatkowo – zależnie od wybranego modułu – do pracy w bibliotekach, wydawnictwach, mediach, firmach prowadzących działalność reklamową i promocyjną, a także w różnych dziedzinach gospodarki i administracji, w których ceni się skuteczną komunikację i poprawne posługiwanie językiem. Absolwenci mogą podjąć uzupełniające studia magisterskie.
Filologia w zakresie języka angielskiego
Kierunek: Filologia w zakresie języka angielskiego (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Po I roku studiów student wybiera jeden z modułów:
- moduł nauczycielski
- moduł translatorski
Celem studiów jest spełnienie potrzeb studentów w zakresie zdobycia wykształcenia filologicznego, poszerzając ich zdolność funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz w dziedzinach takich, jak edukacja, kultura, gospodarka. Celem studiów jest również zapewnienie studentom wzbogacającego doświadczenia studiowania języka, literatury i kultury różnej od ich własnej, umożliwienie im nowej perspektywy widzenia własnego dziedzictwa narodowego. Studenci nabywają biegłości w mówieniu, czytaniu i pisaniu w języku angielskim.
Absolwent posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów angielskiego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia, magisterskich.
Filologia w zakresie języka angielskiego od podstaw
Kierunek: Filologia w zakresie języka angielskiego od podstaw (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Po I roku studiów student wybiera jeden z modułów:
- moduł nauczycielski
- moduł translatorski
Celem studiów jest spełnienie potrzeb studentów w zakresie zdobycia wykształcenia filologicznego, poszerzając ich zdolność funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz w dziedzinach takich, jak edukacja, kultura, gospodarka. Celem studiów jest również zapewnienie studentom wzbogacającego doświadczenia studiowania języka, literatury i kultury różnej od ich własnej, umożliwienie im nowej perspektywy widzenia własnego dziedzictwa narodowego. Studenci nabywają biegłości w mówieniu, czytaniu i pisaniu w języku angielskim.
Absolwent posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów angielskiego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia, magisterskich.
Filologia w zakresie języka niemieckiego
Kierunek: Filologia w zakresie języka niemieckiego (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Po I roku studiów student wybiera:
- moduł nauczycielski
- moduł translatorski
Celem studiów jest spełnienie potrzeb studentów w zakresie zdobycia wykształcenia filologicznego, poszerzając ich zdolność funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz w dziedzinach takich, jak edukacja, kultura, gospodarka. Celem studiów jest również zapewnienie studentom wzbogacającego doświadczenia studiowania języka, literatury i kultury różnej od ich własnej, umożliwienie im nowej perspektywy widzenia własnego dziedzictwa narodowego. Studenci nabywają biegłości w mówieniu, czytaniu i pisaniu w języku niemieckim.
Absolwent posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej. Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów niemieckiego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia, magisterskich.
Filologia w zakresie języka niemieckiego od podstaw
Kierunek: Filologia w zakresie języka niemieckiego od podstaw (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)
Po I roku studiów student wybiera jeden z modułów:
- moduł nauczycielski
- moduł translatorski
Celem studiów jest spełnienie potrzeb studentów w zakresie zdobycia wykształcenia filologicznego, poszerzając ich zdolność funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz w dziedzinach takich, jak edukacja, kultura, gospodarka. Celem studiów jest również zapewnienie studentom wzbogacającego doświadczenia studiowania języka, literatury i kultury różnej od ich własnej, umożliwienie im nowej perspektywy widzenia własnego dziedzictwa narodowego. Studenci nabywają biegłości w mówieniu, czytaniu i pisaniu w języku niemieckim.
Absolwent posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej. Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów niemieckiego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia, magisterskich.
Finanse i rachunkowość
Kierunek: Finanse i Rachunkowość (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Na kierunku finanse i rachunkowość o profilu praktycznym studenci odbywają trzymiesięczne praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy.
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Studia na kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ o profilu praktycznym dostarczają wszechstronnej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz wyposażają studenta w umiejętności i kompetencje niezbędne w analizowaniu zjawisk i procesów finansowych.
Absolwent kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ opisuje mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, banków, zakładów ubezpieczeń, instytucji rynków finansowych oraz jednostek sektora finansów publicznych, rozróżnia i charakteryzuje zjawiska oraz procesy finansowe, a także wyjaśnia prawidłowości nimi rządzące, wymienia i charakteryzuje metody oraz narzędzia z zakresu finansów i rachunkowości, analizuje przyczyny i przebieg procesów gospodarczych oraz zjawisk finansowych, prognozuje procesy gospodarcze i zjawiska finansowe posługując się standardowymi metodami i narzędziami stosowanymi w rachunkowości i finansach, wykorzystuje wiedzę z dziedziny finansów i rachunkowości do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej, swobodnie porozumiewa się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, podejmuje decyzje obarczone różnym ryzykiem oraz przewiduje ich konsekwencje, jest kreatywny i przedsiębiorczy oraz wykazuje się twórczym myśleniem, a także otwartością na zmiany, jest przygotowany do kształcenia na studiach drugiego stopnia.
Moduły do wyboru po I roku studiów:
- bankowość
- rachunkowość i podatki
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku finanse i rachunkowość znajdują zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych różnego szczebla w przedsiębiorstwach, bankach, instytucjach finansowych, administracji centralnej i lokalnej, firmach konsultingowych i organizacjach non-profit. Zdobyte umiejętności umożliwiają podjęcie pracy na stanowiskach menedżerów, analityków gospodarczych, ekspertów w instytucjach lokalnych i centralnych. Absolwent przygotowany jest również do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej.
Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia lub pokrewnym kierunku.
Komunikacja medialna i społeczna
Kierunek: Komunikacja Medialna i Społeczna (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne, trwają 3 lata (6 semestrów)
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.
Po I roku studiów studenci wybierają jedną specjalność:
- dziennikarstwo
- nowe media
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.
Absolwent studiów na kierunku komunikacja medialna i społeczna jest przygotowany do pracy w charakterze dziennikarza lub specjalisty w dziedzinie komunikacji medialnej oraz społecznej. Posługuje się najnowocześniejszymi technologiami w zakresie dziennikarstwa i mediów. Posiada wiedzę o współczesnym świecie i praktyczne umiejętności komunikacyjne. Kompetencje absolwenta zostaną poszerzone o wiedzę i umiejętności uzyskane w ramach dwóch modułów obieralnych: dziennikarstwo i nowe media.
Absolwent osiągnie kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w: redakcjach radiowych, prasowych, telewizyjnych i internetowych, agencjach public relations, agencjach reklamowych, komórkach PR jednostek administracyjnych, instytucjach samorządów lokalnych, jednostkach samorządowych i urzędach (np. w działach komunikacji z otoczeniem, promocji), działach promocji i marketingu podmiotów gospodarczych, biurach rzecznika prasowego, biurach poselskich i sztabach wyborczych, organizacjach non-profit, instytucjach kultury, show-biznesie.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz działania w sposób autonomiczny na rzecz ciągłego dokształcania się i doskonalenia zawodowego.
Kryminologia stosowana
Kierunek: Kryminologia stosowana
Logistyka
Kierunek: Logistyka (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Na kierunku logistyka o profilu praktycznym studenci odbywają trzymiesięczne praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy.
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Studia na kierunku LOGISTYKA o profilu praktycznym dostarczają wszechstronnej wiedzy z zakresu logistyki oraz wyposażają studenta w umiejętności i kompetencje niezbędne w szeroko pojętej sferze organizacji oraz zarządzania systemami i procesami logistycznymi.
Absolwent kierunku LOGISTYKA posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu konfigurowania łańcuchów dostaw, wykorzystywania narzędzi wspierających procesy logistyczne oraz wykorzystania technologii informacyjnych w praktyce gospodarczej. Absolwent przygotowany będzie do realizacji procesów logistycznej obsługi klienta, współpracy wewnątrz łańcuchów logistycznych w sektorze B2B oraz B2C, obsługi procesów logistycznych oraz ich optymalizowania. Absolwenci posiadać będą również umiejętności sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi, twórczego rozwiązywania problemów, kreowania innowacji, sprawnego komunikowania się z otoczeniem, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania zespołami projektowymi, transferu wiedzy i jej zastosowań, wykorzystywania najnowszych technologii oraz realizacji zadań w zespołach.
Moduły do wyboru po I roku studiów:
- transport i spedycja
- logistyka handlu i dystrybucji
- zarządzanie procesami logistycznymi
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku logistyka znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych, transportowo- spedycyjnych, w centrach logistycznych a także są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z obszaru szeroko rozumianej logistyki.
Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia lub pokrewnym kierunku.
Pedagogika
Kierunek: Pedagogika (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).
Po I roku studiów student wybiera jeden z modułów:
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z asystentem rodziny
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z arteterapią
Uruchomienie modułu uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.
Studia na kierunku pedagogika przygotowują do pracy z osobami w różnym wieku (od dzieciństwa po starość) i znajdujących się w różnych sytuacjach. Umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do zrozumienia, projektowania oraz prowadzenia działań opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych i terapeutycznych.
Absolwenci kierunku pedagogika, zależnie od wybranego modułu, są przygotowani do pracy w różnych typach placówek zajmujących się wychowaniem, kształceniem, oraz szeroko pojętą opieką nad dziećmi. Posiadają kwalifikacje do pracy w: szkolnictwie – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, zakładach pracy, służbie zdrowia, a także w instytucjach pomocy społecznej i wymiarze sprawiedliwości. Absolwenci mogą podjąć dalsze kształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych.
Pielęgniarstwo
Kierunek: Pielęgniarstwo (profil praktyczny)
Pielęgniarstwo – to więcej niż zawód, dlatego zapraszamy do studiowania na AJP w Gorzowie Wielkopolskim. Studia na kierunku Pielęgniarstwo prowadzone są według standardów obowiązujących i uznawanych w Unii Europejskiej, trwają 6 semestrów, obejmują łącznie 4820 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych (1100 godzin zajęć praktycznych i 1300 godzin praktyki zawodowej w placówkach systemu opieki zdrowotnej).
Absolwent kierunku posiada szczegółową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa, a także ogólną wiedzę z zakresu nauk medycznych. W procesie studiów nabywa wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania świadczeń obejmujących promowanie zdrowia, profilaktykę chorób i zaburzeń. Uzyskuje kompetencje do całościowej opieki nad osobą chorą, niepełnosprawną, umierającą.
Absolwent kierunku otrzymuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa, co umożliwia samodzielną pracę, uzyskiwanie specjalizacji zawodowych a także rozpoczęcie studiów magisterskich.
Proces kształcenia obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu:
- Nauk podstawowych (anatomia, fizjologia, patologia, genetyka, biochemia, biofizyka, mikrobiologia, farmakologia, radiologia)
- Nauk społecznych i humanistycznych(psychologia, socjologia, pedagogika, prawo, zdrowie publiczne, etyka zawodu)
- Nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej (podstawy pielęgniarstwa, promocja zdrowia, podstawowa opieka zdrowotna, dietetyka, badania fizykalne, zakażenia szpitalne, system informacji w ochronie zdrowia, badania naukowe w pielęgniarstwie, zajęcia fakultatywne: język migowy, współpraca w zespołach opieki zdrowotnej)
- Nauk w zakresie opieki specjalistycznej (choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, ginekologia i pielęgniarstwo ginekologiczne, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, opieka paliatywna, pielęgniarstwo w opiece długoterminowej, podstawy rehabilitacji, podstawy ratownictwa medycznego)
Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo mogą uzyskać zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej: szpitalach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach opieki paliatywnej/hospicyjnej, sanatoriach, podstawowej opiece zdrowotnej (przychodnie, ośrodki zdrowia, opieka środowiskowa, medycyna przemysłowa), a także świadczyć opiekę w domu pacjenta, zespole lekarza rodzinnego.
Ratownictwo medyczne
Kierunek – Ratownictwo Medyczne, Studia I stopnia (profil praktyczny)
Studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne w pełni wpisują się w misję i strategią rozwoju Uczelni oraz są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (poz. 1573).
Studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne dostarczają studentom aktualną wiedzę medyczną oraz kształtują umiejętności praktyczne i kompetencje pozwalające na udzielanie świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego na najwyższym poziomie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa własnego i pacjenta. Kształtują one też nienaganne postawy etyczno-moralne, a także umiejętności zarządzania pracą własną i całego zespołu.
Ogólne cele kształcenia na kierunku studiów ratownictwo medyczne o profilu praktycznym w zakresie wiedzy obejmują: medyczne czynności ratunkowe; problematykę z zakresu dyscyplin naukowych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu – w stopniu podstawowym; systemy ratownictwa medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej i innych państwach; regulacje prawne, zasady etyczne i deontologię, odnoszące się do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
W zakresie umiejętności absolwent kierunku ratownictwo medyczne potrafi: rozpoznawać stany nagłego zagrożenia zdrowotnego; prowadzić medyczne czynności ratunkowe; podejmować działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób; współdziałać z pracownikami jednostek systemu ratownictwa medycznego i innych podmiotów w zdarzeniach jednostkowych, mnogich, masowych i katastrofach; inicjować, wspierać i organizować działania społeczności lokalnej na rzecz upowszechniania zasad udzielania pierwszej pomocy; promować znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych; planować własną aktywność edukacyjną i stale dokształcać się w celu aktualizacji wiedzy.
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do: aktywnego słuchania, nawiązywania kontaktów interpersonalnych, skutecznego i empatycznego porozumiewania się z pacjentem; dostrzegania czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta; samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie jego praw; organizowania pracy własnej i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym; dostrzegania i rozpoznawania własnych ograniczeń, dokonywania samooceny deficytów i potrzeb edukacyjnych; kierowania się dobrem pacjenta.
Absolwent kierunku ratownictwo medyczne jest przygotowany m.in. do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- oceniania sytuacji oraz identyfikowania zagrożeń wtórnych dla pacjenta i służb ratunkowych na miejscu prowadzenia działań ratowniczych
- oceniania stanu poszkodowanego w celu ustalenia postępowania ratunkowego
- wykonywania medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń opieki zdrowotnej w stanach zagrożenia zdrowia i życia
- prowadzenia działań ratunkowych, w tym segregacji medycznej w wypadkach masowych i katastrofach
- komunikowania się z poszkodowanym, jego rodziną (opiekunem), świadkami zdarzenia, członkami zespołów ratownictwa medycznego, pracownikami szpitalnego oddziału ratunkowego oraz ratownikami innych służb powołanych do niesienia pomocy
- organizowania i prowadzenia zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycznych czynności ratunkowych
Turystyka i rekreacja
Kierunek: Turystyka i Rekreacja (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów), oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe praktyki. Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Absolwent powinien posiadać wiedzą ogólną z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Powinien być przygotowany do podejmowania działalności w zakresie turystyki i rekreacji.
Absolwent powinien posiadać umiejętności: organizowania pracy oraz podejmowania przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji; przygotowywania oferty turystycznej i rekreacyjnej dla różnych grup odbiorców oraz nawiązywania kontaktów i komunikowania się w co najmniej jednym języku obcym.
Absolwent powinien być przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i do pracy w: biurach podróży; hotelach; ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych; centrach rekreacji i odnowy biologicznej; gospodarstwach agroturystycznych i ośrodkach doradztwa rolniczego; administracji rządowej i samorządowej; organizacjach społecznych, fundacjach i stowarzyszeniach.
Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym umożliwiającym porozumiewanie się w działalności zawodowej. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Zarządzanie
Kierunek: Zarządzanie (profil praktyczny)
Studia I stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym), tworząc możliwość nabycia wiedzy interdyscyplinarnej oraz specjalistycznej.
W toku 6 semestrów studiów studenci odbywają dwie dwunastotygodniowe praktyki zawodowe (12 tygodni na pierwszym roku studiów i 12 tygodni na drugim roku).
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym, a Absolwenci otrzymują tytuł licencjata.
Studia I stopnia na kierunku zarządzanie o profilu praktycznym dostarczają studentowi wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk o zarządzaniu oraz nauk pokrewnych, w szczególności w odniesieniu do istoty, roli, funkcji, prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji różnego typu, a także wiedzy warunkującej skuteczne zarządzanie organizacją w warunkach zmienności otoczenia rynkowego.
Absolwent studiów I stopnia na kierunku zarzadzanie o profilu praktycznym posiada umiejętności rozpoznawania i diagnozowania problemów na wszystkich szczeblach zarządzania w organizacjach różnego typu oraz doboru odpowiednich technik metod ich rozwiązywania. Jest przygotowany do potrzeb rynku pracy w zakresie gospodarowania zasobami przedsiębiorstwa i pełnienia poszczególnych ról menedżerskich w różnych jednostkach organizacyjnych oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Modułu do wyboru po I roku studiów:
- projektowanie i sprzedaż usług
- zarządzanie kapitałem ludzkim w środowiskach wielokulturowych
- zarządzanie nowoczesną organizacją
Projektowanie i sprzedaż usług
Moduł kształcenia (wybieralny I) Projektowanie i sprzedaż usług dostarcza studentowi współczesnej wiedzy oraz kluczowych umiejętności w procesie projektowania innowacyjnych procesów usługowych oraz placówek usługowych różnych sektorów m.in.: innowacyjnych metod (myślenia projektowego– Design Thinking jako metody innowacyjnego rozwiązywania problemów i wspierania tworzenia innowacji w usługach; projektowanie zorientowanie na człowieka/ użytkownika – Human-Centered Design; proces zwiększania satysfakcji użytkownika w procesie doświadczania usługi –User Experience), narzędzi oraz technologii w tworzeniu skutecznej sprzedaży usług; marketingowego miksu usługowego (7P).
Absolwent modułu otrzymuje wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą mu stać się specjalistą w obszarze: zarządzania procesem projektowania usług, kreowania strategii usług i tworzenia innowacji w usługach, projektowania procesów usługowych w różnych branżach, wdrażania usług i nadzorowania procesu ich świadczenia, zarządzania sprzedażą usług w nowoczesnych i konwencjonalnych kanałach sprzedaży, specjalistycznego projektowania usług w agencjach marketingowych/ reklamowych na zlecenie organizacji rożnych typów, kreacji usług innowacyjnych, projektowania podróży klienta z zastosowaniem nowych technologii i marketingu sensorycznego.
Zarządzanie kapitałem ludzkim w środowiskach wielokulturowych
Moduł kształcenia (wybieralny II) Zarządzanie kapitałem ludzkim w środowiskach wielokulturowych dostarcza studentowi współczesnej wiedzy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, oraz nowatorskich sposobów realizacji kluczowych procesów HR: rekrutacji, rozwoju, motywowania i wynagradzania pracowników uwzględniając wielokulturowość środowisk. Student dowie się także, jak prowadzić obsługę administracyjną i dokumentacyjną związaną z pozyskiwaniem pracowników spoza kraju, jak kształtować przyjazne człowiekowi warunki pracy w zarządzaniu różnorodnością i jak czynić to zgodnie z zasadami obowiązującego prawa.
Absolwent modułu otrzymuje wiedzę i praktyczne umiejętności menadżerskie, które pozwolą mu stać się specjalistą w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi uwzględniając najnowsze trendy rynkowe a także zjawiska migracji. Absolwent będzie mógł podjąć pracę zarówno w komórkach personalnych różnych typów organizacji jak i świadczyć profesjonalne usługi biznesowe w ramach pozyskiwania, obsługi kadrowej i zarządzania pracownikami różnorodnymi.
Zarządzanie nowoczesną organizacją
Moduł kształcenia (wybieralny III) Zarządzanie nowoczesną organizacją dostarcza studentowi wszechstronnej wiedzy opartej na najlepszych praktykach i rozwiązaniach, dotyczącej funkcjonowania różnego typu organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów gospodarczych. Student poznaje problematykę i wyzwania współczesnych organizacji, jak również zasady oraz metody organizowania i kierowania nimi. Zdobywa umiejętności rozpoznawania, formułowania i rozwiązywania problemów organizacyjnych w różnym wymiarze, planowania i kontroli przebiegu procesów, uwzględniających ich specyfikę, okoliczności realizacji i stopień nowatorstwa.
Absolwent modułu wyposażony będzie w wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające mu stać się specjalistą w zakresie kierowania i zarządzania nowoczesnymi przedsiębiorstwami oraz innymi organizacjami. Absolwent będzie mógł podjąć pracę zawodową zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym na stanowiskach związanych z realizacją zadań kierowniczych w przedsiębiorstwach, instytucjach pozarządowych oraz jednostkach administracji publicznej różnych szczebli, w organizacjach działających w niemal wszystkich sektorach i dziedzinach ludzkiej aktywności.
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci I stopnia studiów o profilu praktycznym na kierunku zarządzanie przygotowani będą do pełnienia ról zawodowych na średnich i wyższych szczeblach struktury przedsiębiorstw oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oferta modułów specjalnościowych jest dostosowywana do uwarunkowań lokalnego – lubuskiego rynku pracy, kreowanego przez zmieniające się zapotrzebowanie jednostek społecznych i gospodarczych na poszczególne nurty informacyjne, a tym samym zawody.
Absolwent studiów pierwszego stopnia – profil praktyczny, na kierunku zarządzanie rozumie potrzebę i dostrzega możliwość ustawicznego dokształcania się wynikającą z ciągłego rozwoju zarządzania. Potrafi: samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny; współdziałać i pracować w grupie oraz budować zespoły nastawione na rozwiązywanie problemów organizacji; właściwie określać priorytety służące realizacji zadania w obszarze zarządzania w przedsiębiorstwie, konsekwentnie dążąc do realizacji indywidualnych bądź zespołowych działań. Właściwie identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu menadżera. Absolwent studiów pierwszego stopnia – profil praktyczny, na kierunku zarządzanie potrafi uczestniczyć w przygotowaniu projektów – z uwzględnieniem aspektów prawnych, ekonomicznych, finansowych, politycznych, a także przewidywać wieloaspektowe skutki społeczne swojej działalności; uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności za pomocą metod tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod informatycznych, a także przestrzegania norm etycznych w pełnionych rolach organizacyjnych i pozaorganizacyjnych.
W świetle dynamiki rynku i stale wzrastających wymagań stawianych (potencjalnym) kandydatom na rynku pracy, absolwent studiów pierwszego stopnia– profil praktyczny, na kierunku zarządzanie przygotowany jest do budowania własnej kariery specjalisty. Ponadto konieczność ciągłego doskonalenia umiejętności absolwenta możliwa będzie w ramach dalszego kształcenia profesjonalnego, np. na studiach II stopnia , czy w ramach studiów podyplomowych.